13 października 2013 - Ogłoszenia
- Szczegóły
- Kategoria: Ogłoszenia
- Opublikowano: sobota, 12, październik 2013 16:47
- Administrator
- Odsłony: 3759
Ogłoszenia duszpasterskie - 13 października 2013 r. – XXVIII niedz. zw – C
– Niedziela Papieska
1. Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii: Parafian, Gości i Rodaków parafii. Solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia składamy najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach. Szczególne życzenia składamy nauczycielom, wychowawcom i katechetom z okazji jutrzejszego ich święta oraz pielęgniarkom, lekarzom i całej służbie zdrowia z okazji przypadającego w piątek święta św. Łukasza ich patrona.
2. Z uwagi na uroczystość odpustową w naszej parafii w ubiegłą niedzielę - dziś czytamy list Episkopatu Polski nt. Dnia Papieskiego.
3. Dziś Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II – Papież Dialogu. Mamy okazję wspomóc dzieło, które od lat nazywane jest żywym pomnikiem Jana Pawła II składając do puszek ofiarę na stypendia dla młodzieży z wielodzietnych a niezamożnych rodzin. Zbiórka na program stypendialny w Dzień Papieski jest przejawem miłości Polaków do bł. Jana Pawła II. To naprawdę wielkie dzieło i nasza wielka wdzięczność wyrażona przez to dzieło Bł. Janowi Pawłowi II. Młodzież z Caritas Parafialnej i Wolontariatu są z puszkami przed świątynią. Wesprzyjmy to piękne dzieło...
4. Prace przy wymianie dachu kościoła poklasztornego prawie zostały zakończone. Zdjęty został jednak zarwany przegniły strop nad zakrystią. Zrobiony jest dodatkowy projekt i czekamy na zgodę od konserwatora zabytków na nowy strop. Po zatwierdzeniu projektu przez konserwatorskie władze wojewódzkie i diecezjalne przystąpimy do prac w zakrystii. Skomplikowało to i przedłużyło nam prace i dodatkowo wszystko kosztuje... Opracowany został też projekt renowacji elewacji zewnętrznej, planowanej na przyszły rok. Dziękujemy za ofiary składane na ten cel bezpośrednio w kancelarii parafialnej i na konto parafialne. Zachęcamy do ratowania naszego XIII-wiecznego zabytku. Niestety potrzeby są znacznie większe niż dotychczasowe wpływy. Zachęcam parafian i osoby spoza parafii a mające tutaj rodzinne korzenie i lokalny patriotyzm o dalsze wsparcie. Każda ofiara ma znaczenie.
5. Codziennie nabożeństwa różańcowe odprawiane są o godz. 16,30 w kościele parafialnym a w soboty o 16,30 w kościele poklasztornym przed obrazem Matki Bożej Różańcowej.
6. Przypominamy, że Msze św. niedzielne są o g. 7,30 (k-ł poklasztorny); 9,00; 11,00; 17,00 a w dni powszednie o godz. 7,00 i 17,00. Kancelaria par. od października czynna: rano od 7,30 – 8,00 a po południu od 15,00 – 16,30, soboty tylko od 7,30 – 8,30.
8. Przed świątynią, w zakrystii i kancelarii jest do nabycia nasz parafialny brzeski kalendarz ścienny na 2014. W kalendarium zaznaczone są rekolekcje, odpusty i wszystkie ważne dla nas wydarzenia. Kalendarz ilustrowany jest zdjęciami z uroczystości parafialnych i z naszych świątyń. Podana jest także krótka historia naszych świątyń. Zysk przeznaczamy na remonty kościoła poklasztornego Św. Michała Archanioła. Koszty poniesione na przygotowanie i druk to prawie 4,- zł za egzemplarz, dobrze byłoby aby przynajmniej 1,- zł było zysku. Kalendarz ten pożyteczny będzie dla każdej rodziny z naszej parafii ale to także piękny podarunek, który możemy ofiarować bliskim czy zaprzyjaźnionym pochodzącym z tej parafii.
9. Dziś też jest do nabycia nowy, październikowy numer Siewu Brzeskiego a w nim m.in.: foto-relacja z odpustu MB Różańcowej, pielgrzymki gimnazjalistów do Lichenia, koncertu organowego, o konkursie plastycznym Tajemnice Różańca w rozważaniach Bł. Jana Pawła II, nowych kołach Żywego Różańca i ciekawe wieści ze szkół. Ponadto informacja o przebiegu remontu kościoła poklasztornego ubogacona fotografiami dokumentującymi, w historiach brzeskich – wyposażenie kościoła dominikanów z 1571 r, program na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny i informacja o terminie spowiedzi przed I-piątkiem listopada (31.10)
10. Jeszcze w tym tygodniu (do piątku włącznie) można składać prace na Parafialny Konkurs Plastyczny „Tajemnice Różańca w rozważaniach Jana Pawła II”. W ramach przygotowania do kanonizacji Bł. Jana Pawła II. Szczegóły w Siewie Brzeskim i na stronie internetowej par.
11. Zbliża się listopad – miesiąc naszej szczególnej duchowej więzi ze zmarłymi oraz modlitwy w ich intencji. Przyjmujemy od dziś, w kancelarii parafialnej, zgłoszenia wypominek modlitewnych za zmarłych - rocznych (na godz. 7.30; 9.00; 11.00), tzw. jednorazowych (Wszystkich Świętych – Dzień Zaduszny) i przez oktawę. Ofiary na podobnych zasadach jak od kilku lat. Na bocznych ołtarzach wyłożone są kartki, na których o ile możliwe, zgłaszamy wypominki. Wypełnione czytelnie kartki z wypominkami można składać u księży w zakrystii lub w kancelarii. Można je także pobrać poniżej w wersji elektronicznej ze strony parafialnej
12. Polecajmy Miłosierdziu Bożemu zmarłych, których pogrzeby odbyły się w minionym tygodniu: śp. +Jadwigę Siedlecką, l.66 z ul. Końcowej 7; +Genowefę Gawrońską, l. 87 z Jądrowic 23 i wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin parafian. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
INTENCJE MSZALNE:
Niedziela – 13 październik 2013 – XXVIII Niedziela zwykła – C
7.30 - Za Parafian
9.00 + Antoni Przewozikowski
11.00 1/ - Dziękczynno błagalna w 87 rocz. urodzin Seweryny Łączkowskiej
2/ + Stanisław Jabłoński R 16
3/ + Józef Wojciechowski R 7
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00 + Henryk Piotrowski R 15
Poniedziałek – 14 październik 2013 –
7.00 + Józefa Pudrzyńska – pg
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00 1/ - W pewnej int. znanej Panu Bogu i osobie zamawiającej
2/ + Stanisław Spychała - pg
Wtorek – 15 październik 2013 –
7.00 + Walentyna Stanna - pg
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00 1/ + Jadwiga Michalak
2/ + Zdzisław Żelazek - pg
Środa – 16 październik 2013 –
7.00 1/ + Stefania Najlepsza – pg
2/ + Walentyna Stanna - pg
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00 + Leszek Jarecki – pg
Czwartek – 17 październik 2013 –
7.00 + Leszek Jarecki – pg
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00 1/ + Małgorzata Sobiecka - pg
2/ + Honorata Ćwiklińska - pg
Piątek – 18 październik 2013 –
7.00 1/ + Marcin Woźniak R 1
2/ + Stefania Najlepsza - pg
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00 + Bożena Joachimiak - pg
Sobota – 19 październik 2013 –
7.00 1/ + Krystyna Smolińska – pg
2/ + Józef Wojciechowski - pg
16.30 – Nabożeństwo różańcowe i Msza św. w Kościele po klasztornym
17.00 + Bogdan Nowakowski – pg
16.30 – Msza św. ślubna: Aleksandra Kitrys i Matthew Webster
17.30 – Msza św. ślubna: Justyna Dudczak i Łukasz Lewandowski
Niedziela – 20 październik 2013 – XXIX Niedziela zwykła – C
7.30 + Roman Wódecki z racji urodzin i zm. rodzice Józef i Marianna - rez
9.00 - Anna R 7 i Kazimierz R 13 Królik - rez
11.00 1/ - Dziękczynno błagalna w 50 – lecie Małżeństwa Stanisława i Barbary Glonek
2/ + Marianna Gębicka
3/ + Stanisław Balcerak R 17
16.30 - Nabożeństwo różańcowe
17.00 + Irena Szafrańska – pg
Za parafian – poza parafią
Komunikat z 363. zebrania plenarnego
Konferencji Episkopatu Polski
W dniach od 8 do 9 października 2013 r. w Warszawie odbyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, któremu przewodniczył abp Józef Michalik. W obradach wziął udział także nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
1. Biskupi polscy z ogromną wdzięcznością przyjęli decyzję Ojca Świętego Franciszka o kanonizacji błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie. W ten sposób wypełnią się pragnienia wiernych, wyrażone już w dniu pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu św. Piotra wołaniem „Santo subito!”. Czas dzielący nas od tego radosnego wydarzenia będzie naznaczony różnymi działaniami duszpasterskimi, które mają za cel rozbudzenie pragnienia świętości u wszystkich wierzących. W związku z kanonizacją uda się do Rzymu pielgrzymka narodowa, organizowana w ramach poszczególnych diecezji, parafii czy ruchów lub stowarzyszeń katolickich. Do udziału w niej biskupi zachęcają jak największą liczbę naszych Rodaków.
Niech sama uroczystość kanonizacji i następujące później ogólnopolskie uroczystości dziękczynne na Jasnej Górze, w Gnieźnie, w Krakowie oraz w Warszawie staną się okazją do wdzięczności Panu Bogu za ten niezwykły i wspaniały dar, jakim był dla Kościoła, Polski i świata pontyfikat bł. Jana Pawła II.
2. W dniach od 1 do 8 lutego 2014 roku biskupi polscy, zgodnie z wielowiekowa tradycją, udadzą się do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum”, aby spotkać się z Papieżem Franciszkiem oraz przy grobach Apostołów św. Piotra i św. Pawła, a także bł. Jana Pawła II modlić się w intencji Kościoła i naszej Ojczyzny. Podczas wizyt w watykańskich dykasteriach i bezpośrednich spotkań z Papieżem Franciszkiem, biskupi będą wsłuchiwać się we wskazania papieskie i umacniać jedność z Następcą Piotra. Będą też chcieli podzielić się ewangelicznym bogactwem wiary, a także problemami i niepokojami.
3. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 roku, delegacja polskiej młodzieży otrzyma w Rzymie Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Rozpocznie się czas modlitewnego przygotowania do spotkania młodych w Krakowie w 2016 roku. Modlitwa przy Krzyżu będzie szczególną formą wyznania wiary, które złączymy z dziękczynieniem za Chrzest Polski. Wspomnienie 1050. rocznicy tego historycznego wydarzenia zobowiązuje nas do pogłębiania naszej formacji chrześcijańskiej, aby nie tylko słowami, lecz całym życiem wyznawać: „Jestem chrześcijaninem i dlatego zdecydowanie idę za Chrystusem we wspólnocie Jego Kościoła”.
4. Biskupi przyjęli dokumenty związane z „Wytycznymi dotyczącymi postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o pedofilię”. Odnoszą się one do pomocy pokrzywdzonym, formacji przygotowujących się do kapłaństwa i życia zakonnego oraz prawnej procedury postępowania w tych przypadkach. Episkopat Polski zatwierdził także dokument na temat zapobiegania nadużyciom seksualnym wobec dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. W osobnym zaś dokumencie biskupi wyrazili stanowisko w sprawie ochrony najmłodszych.
W kontekście aktualnie prowadzonej kampanii medialnej biskupi nie zgadzają się na wykorzystywanie grzechów niektórych duchownych do piętnowana całego środowiska Kościoła. Krzywdzące jest także pomijanie prawdy o ofiarnej pracy duszpasterskiej tysięcy księży zatroskanych o wiarę Polaków i dobro narodu. Zło powinno być nazwane po imieniu, przy czym odpowiedzialność i zadośćuczynienie za czyny spoczywa na sprawcy popełnionego zła.
W miesiącu październiku polecamy Matce Bożej Różańcowej sprawy naszej Ojczyzny i Kościoła. Błogosławimy wszystkim rodakom w kraju i poza jego granicami.
Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce,
zgromadzeni na 363. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 9 października 2013 r.
Bądźmy wrażliwi na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie ochrony dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież są wielkim skarbem całego narodu i nadzieją na jego dobrą przyszłość. Większość rodzin z wielką troską podejmuje trud ich wychowania. Jednakże w ostatnich miesiącach wielokrotnie media informowały o maltretowaniu dzieci, kaleczeniu ich, próbach zabójstwa dziecka przez rodziców, a nawet pozbawianiu ich życia. Wśród tych krzywd wołających o pomstę do nieba, jakich doznają dzieci, jest też i pedofilia. Jest ona jednym z najcięższych przewinień. Negatywna ocena tej krzywdy przez Kościół jest jednoznaczna, podobnie jak mocne i jednoznaczne są słowa Chrystusa: „kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (Mt 18,6). Dlatego też apelujemy o większą wrażliwość na krzywdę wyrządzaną dzieciom i młodzieży. Nie bądźmy obojętni na zło i nieprawość, jaka ich spotyka.
Problem pedofilii dotyka całe społeczeństwo. Dane statystyczne w tym względzie są alarmujące. Każdego dnia w Polsce zapadają średnio dwa prawomocne wyroki z tytułu pedofilii. W 2012 roku orzeczono ich 615, a blisko jedna trzecia skazanych to osoby w wieku od 17 do 21 lat. Co drugie dziecko drogą elektroniczną otrzymało nieprzyzwoite zdjęcia. W Internecie jest bardzo wiele stron z pornografią dziecięcą, a wiele dzieci jest w związku z tym szantażowanych i zmuszanych do dalszego udziału w tym procederze. Problem pedofilii pojawia się w szkołach, klubach sportowych, placówkach związanych z edukacją i wychowaniem, a także, co z bólem stwierdzamy – w środowiskach kościelnych. Przepraszamy za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by w przyszłości takie sytuacje się nie powtórzyły. Skrzywdzonym dzieciom i młodzieży niesiemy i będziemy nieść nadal pomoc duszpasterską i terapeutyczną. Z całą mocą podkreślamy – nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy. Społeczeństwo powinno przejść gruntowną edukację w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Ufamy, że taka sytuacja przyniesie dobre owoce w postaci większej wrażliwości wszystkich ludzi dobrej woli na krzywdę dzieci, młodzieży oraz ich najbliższych.
Kierujemy nasz apel również do ludzi dobrej woli o solidarność i współpracę w reagowaniu na wszelką krzywdę i przemoc, których ofiarami stają się najmłodsi. Nie możemy być obojętni na sygnały i oznaki ich cierpienia. Prosimy również ludzi ze świata mediów nie tylko o informowanie o przemocy, ale także o pomoc w edukowaniu społeczeństwa na temat wyrządzanej dzieciom krzywdy, w tym wielu zagrożeń, jakie niosą najnowsze technologie komunikacyjne. Apelujemy o to, aby nie epatować nieustannie społeczeństwa obrazami ukazującymi przemoc wobec dzieci. Chodzi o wrażliwość odpowiedzialnych za media co do czasu i pory, w których najmłodsi stykają się z tymi przekazami, zwłaszcza w telewizji, w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych. Bombardowanie w mediach elektronicznych tą tematyką prowadzi również do osłabienia wrażliwości na krzywdę dzieci. Demoralizujące są te programy telewizyjne, które wykazują charakter praktycznej instrukcji w zakresie zachowań pedofilskich. Ponadto, nagłaśnianie w mediach pedofilii nie może naruszać godności dzieci i ich najbliższych oraz ich prawa do prywatności. Nie może też krzywdzić osób trzecich, rodzin, szkół, parafii oraz ogółu duchownych.
Przemoc wobec dzieci i ich krzywda nigdy nie powinny zaistnieć. Wspólnie - wspólnota kościelna, społeczeństwo, instytucje państwowe a także media – zróbmy wszystko, byśmy byli bardziej wrażliwi na cierpienie dzieci i reagowali na najmniejsze nawet przejawy i oznaki krzywdy, która ich dotyka.
Biskupi zgromadzeni na 363. zebraniu plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 9 października 2013 r.