6 października 2013 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia duszpasterskie 6 października 2013 r. – XXVII niedz. zw –  C
– Uroczyst. odpustowa MB Różańcowej

 

1. Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii: Parafian, Rodaków parafii i Gości. Solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwie.
2. Dziś pierwsza niedzielę miesiąca, dziękujemy za ofiary tacę na cele inwestycyjne w naszej parafii. Hojniejszymi ofiarami wspieramy prowadzone inwestycje w parafii, zwłaszcza prowadzony aktualnie remont poklasztornego kościoła Św. Michała Za zrozumienie dziękujemy.
3. Prace przy wymianie dachu kościoła poklasztornego prawie zostały zakończone. Zdjęty został jednak zarwany przegniły strop nad zakrystią. Zrobiony jest dodatkowy projekt i czekamy na zgodę od konserwatora zabytków na nowy strop. Po zatwierdzeniu projektu przez konserwatorskie władze wojewódzkie i diecezjalne przystąpimy do prac w zakrystii. Skomplikowało to i przedłużyło nam prace i dodatkowo wszystko kosztuje... Opracowany został też projekt renowacji elewacji zewnętrznej, planowanej na przyszły rok. Dziękujemy za ofiary składane na ten cel bezpośrednio w kancelarii parafialnej i na konto parafialne. Zachęcamy do ratowania naszego XIII-wiecznego zabytku. Niestety potrzeby są znacznie większe niż dotychczasowe wpływy. Zachęcam parafian i osoby spoza parafii a mające tutaj rodzinne korzenie i lokalny patriotyzm o dalsze wsparcie. Każda ofiara ma znaczenie.
4. Dziś uroczystość odpustowa z racji przypadającego jutro święta Matki Bożej Różańcowej. Suma o 11,00 i po niej procesja różańcowa. Mszę św. sprawował będzie i kazanie wygłosi ks. dr hab. Lech Król wraz z księżmi ks. prał. Stanisławem Mazurskim, ks. kan. Zygmuntem Walczakiem i ks. kan. Jerzym Etynkowskim.  Dziękujemy za przygotowanie ołtarzy zaangażowanym mieszkańcom ul. Targowej i bloków ul. Krakowskiej 36 i 36a; rodzicom dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. i młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania. Szczególne podziękowania dla Siostry Urszuli i Ks. Tomasza oraz katechetce p. Małgorzacie. Dziękujemy chórowi z p. Marcinem, całej asyście z p. Joanną, służbie liturgicznej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami, brzeskiej orkiestry „Brestivia” z dyrygentem..., OSP.
5. Codziennie nabożeństwa różańcowe odprawiane są o godz. 16,30 w kościele parafialnym a w soboty o 16,30 w kościele poklasztornym przed obrazem Matki Bożej Różańcowej. Dziś, z uwagi, że różaniec odprawiony będzie po sumie podczas procesji o 16,30 nabożeństwa nie będzie.
6. Przypominamy, że Msze św. niedzielne są o g. 7,30 (k-ł poklasztorny); 9,00; 11,00; 17,00 a w dni powszednie o godz. 7,00 i 17,00. Kancelaria par. od października czynna: rano od 7,30 – 8,00 a po południu od 15,00 – 16,30, soboty tylko od 7,30 – 8,30.
7. Przed świątynią, w zakrystii i kancelarii jest do nabycia nasz parafialny brzeski kalendarz ścienny na 2014. W kalendarium zaznaczone są rekolekcje, odpusty i wszystkie ważne dla nas wydarzenia. Kalendarz ilustrowany jest zdjęciami z uroczystości parafialnych i z naszych świątyń. Podana jest także krótka historia naszych świątyń. Zysk przeznaczamy na remonty kościoła poklasztornego Św. Michała Archanioła. Koszty poniesione na przygotowanie i druk to prawie 4,- zł za egzemplarz, dobrze byłoby aby przynajmniej 1,- zł było zysku. Kalendarz ten pożyteczny będzie dla każdej rodziny z naszej parafii ale to także piękny podarunek, który możemy ofiarować bliskim czy zaprzyjaźnionym pochodzącym z tej parafii.
8. Zachęcamy do zgłaszania się chętnych do nowych kół Żywego Różańca, abyśmy mogli w październiku rozpocząć ich modlitewne funkcjonowanie (zgłoszenia dorosłych u księży a  młodzież i dzieci u ks. Tomasza lub u katechetek S. Urszuli czy p. Małgorzaty.
9. Dramat, jaki przeżywa naród syryjski, w tym również tamtejsi chrześcijanie, porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale również domaga się działania, a więc zapewnienia uchodźcom żywności, leków, odzieży oraz poczucia minimum bezpieczeństwa. Kościół w Polsce pragnie okazać konkretny znak solidarności z ofiarami wojny w Syrii. Przed świątynią można złożyć ofiarę do puszek Caritas na ten cel.  
10. W Lublinie odbył się pogrzeb wybitnego polonisty prof. Mariana Maciejewskiego (1937 – 2013), brata byłego proboszcza naszej parafii ks. prał. Aleksandra Maciejewskiego. Swym życiem i działalnością pociągnął on wielu ludzi na drogę wiary Teraz wstańmy... i polecajmy Miłosierdziu Bożemu jego i zmarłych, których pogrzeby odbyły się w minionym tygodniu: śp. +Józefa Wojciechowskiego, l.76 z Nowej Kąkowej Woli: +Ireneusza Pałczyńskiego, l.43 z ul. Reymonta 6; +Wacława Andrzejewskiego, l.70 ul. Okrzei 5, i wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin parafian. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

Zapowiedzi przedślubne - 06.10.2013 r.
     •    Matthew Odysseus Webster, kaw., zam. Surbiton KTG 4DX Flat 2 14 St. Philips Road Aleksandra Elżbieta Kitrys, panna, zam. Brześć Kuj. ul. Krakowska 7, par. tut.    


INTENCJE MSZALNE:


Niedziela  –  06 październik 2013 – XXVII Niedziela zwykła – C

  7.30  (w kościele poklasztornym)  + Kazimierz Bartczak - pg
  9.00  + Bronisława Klóska
11.00  (suma odpustowa)     1/ - W int. Parafian
                                        2/ + Bernard i Tadeusz Pańka
                                        3/ + Róża Budzyńska R1 - pg
Po Mszy św. - Procesja różańcowa ulicami miasta  – Nabożeństwo różańcowe podczas procesji
17.00 + Stanisław, Anna, Jozef, Genowefa, Sabina, Marysia Budziszewscy                                                                         

Poniedziałek – 7 październik 2013 – 

 7.00  + Teresa Niewiadomska – pg
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00 1/ + Jolanta Jarecka - pg            
         2/ + Leszek Jarecki – pg
                                                                                                                         
Wtorek – 8  październik 2013 – 
     
  7.00    + Teodor Nowicki - pg
  16.30 – Nabożeństwo różańcowe
  17.00  1/ + Kazimiera i Leon Szefi
            2/ + Stanisław Spychała - pg
            
Środa –  9 październik 2013 –  Bł. Wincentego Kadłubka, biskupa - wspomnienie

7.00    1/  + Wacław Ziółkowski – pg
          2/ + Walentyna Stanna - pg
16.30  – Nabożeństwo różańcowe
17.00  + Józefa Pudrzyńska – pg

Czwartek – 10 październik 2013

7.00 1/  + Walentyna Stanna – pg
       2/ - Dziękczynna za pomyśle załatwienie wszystkich spraw z prośbą o dalszą opiekę i Boże 
        błogosławieństwo dla rodziny
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00  + Wacław Malinowski R12

Piątek – 11  październik 2013 – 

7.00    + Bożena Sobczak R2
16.30 – Nabożeństwo różańcowe
17.00  1/ + Lech Bet - pg
          2/ + Mariusz Wojciechowski
           
Sobota –  12 październik  2013 – bł. Jana Beyzyma- wspomnienie

7.00   + Halina Chojnacka – pg 
16.30 – Nabożeństwo różańcowe - w kościele poklasztornym
17.00  1/ - O Boże błogosł. w dalszym życiu dla Zofii i Henryka Ćwiklińskich z racji 60 rocz. ślubu
          2/ + Stanisława R2 i Hieronim Marciniak

Niedziela  –  13 październik 2013 – XXVII  Niedziela zwykła – C   

 7.30  - W int. Parafian
 9.00  - Antoni Przewozikowski
11.00 1/ + Józef Wojciechowski
         2/ + Stanisław Jabłoński R16
         3/ Dziękczynno błagalna w 87 rocz. urodzin Seweryny Łączkowskiej
16.30 – Nabożeństwo różańcowe                             
17.00 + Henryk Piotrowski R1


JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ DIALOGU

List Episkopatu Polski na XXVII niedzielę zwykłą
zapowiadający obchody XIII Dnia Papieskiego – 13 października 2013 roku

Wstęp
    Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry! Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu. Zauważa się to w wielu dziedzinach życia: w rodzinie i w pracy, w życiu społecznym i w polityce, w relacjach z bliskimi i z obcymi, którzy do nas przybywają. Ludziom trudno jest porozumieć się między sobą w kwestiach światopoglądu, etyki, kultury, nie mówiąc o polityce czy gospodarce. Trudny, ale potrzebny  jest dialog na temat współczesnej rodziny czy wychowania.
    Pontyfikat Jana Pawła II był czasem wielkiego dialogu, czyli rozmowy Papieża z Bogiem na modlitwie, w czasie Liturgii i w osobistych kontaktach. Lata papieskiego posługiwania były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem. Temu zagadnieniu chcemy poświęcić tegoroczny Dzień Papieski, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. Jego tematem będą słowa: Jan Paweł II – Papież Dialogu.
1. Potrzeba dialogu
    Drodzy Bracia i Siostry! Odczytane dziś słowo Boże przypomina nam, że Bóg od początku historii zbawienia wchodził w dialog z człowiekiem, dając wyraz miłości Stwórcy do stworzenia, dobrego Ojca do swych dzieci. Dialog z Bogiem wynikał również z potrzeby ludzkiego serca, które odpowiadało w ten sposób na miłość Boga. Dialog ten został zakłócony przez grzech pierwszych rodziców, którzy wchodząc w rozmowę z wężem –  szatanem, zerwali dialog miłości ze Stwórcą. Grzech wprowadził w relację człowieka do Boga lęk i niepokój, brak zaufania i podejrzliwość.
    W sercu człowieka pozostała jednak tęsknota za prawdziwym i szczerym dialogiem ze Stwórcą. Wyrazem zagubienia ludzkiego i tęsknoty za Bogiem są słowa z Księgi proroka Habakuka: „Dokąd, Panie, wzywać Cię będę, a Ty nie wysłuchujesz? Wołać będę ku Tobie... a Ty nie pomagasz?” (Ha 1, 2). Bóg jednak odpowiada na ludzkie lęki i niepokoje, wysyłając proroków, by ostatecznie dać odpowiedź w swoim Synu Jezusie Chrystusie. W Nim Bóg nieustannie rozmawia z człowiekiem. W dzisiejszej Ewangelii tę prawdę odkrywają Apostołowie, prosząc Chrystusa o przymnożenie wiary, ponieważ ona jest przestrzenią dialogu człowieka z Bogiem.
    Psalm responsoryjny z dzisiejszej niedzieli zachęca, abyśmy słysząc głos Pana serc nie zatwardzali, abyśmy usłyszeli głos Jego (por. Ps. 95,7). Ostatecznym celem dialogu Boga z człowiekiem jest bowiem jego zbawienie. Kościół, będąc w Chrystusie znakiem i narzędziem zbawienia, „posługuje się – jak przypomina bł. Jan Paweł II – metodą dialogu, aby prowadzić nas do nawrócenia, pokuty, odnowy sumienia i życia w świetle tajemnicy odkupienia (por. RP 25).
2. Zasady prawdziwego dialogu
    Drodzy Bracia i Siostry! Autentyczny dialog domaga się zachowania kilku istotnych zasad. Według bł. Jana Pawła II podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy. Jej biblijne pojęcie opiera się na spotkaniu człowieka z Bogiem, na wierności Przymierzu, które w pełni objawiło się w Jezusie Chrystusie.
    Kolejną ważną zasadą dialogu jest wierność Jezusowi Chrystusowi, który jest „drogą, prawdą i życiem” (J 14,6) oraz założonemu przez Niego Kościołowi. Błogosławiony Papież widział pewne niebezpieczeństwo w tym, że człowiek w imię powierzchownie pojmowanego kompromisu i chęci zachowania spokoju gotów jest zrezygnować z niektórych prawd wiary. Taka postawa wobec wiary w sposób oczywisty godzi w jej integralność i tożsamość. W 1979 roku, w Częstochowie Jan Paweł II w przemówieniu do Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył: „W dialogu trzeba jasno mówić, kim ja jestem, żebym mógł rozmawiać z kimś drugim, który jest inny. Trzeba bardzo jasno to mówić, bardzo stanowczo: kim ja jestem, kim ja chcę być i kim chcę pozostać”.
    Dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór czy polemika. Zaczyna się on od spotkania człowieka z człowiekiem, cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek. Daje możliwość przemyślenia własnych argumentów, ich zweryfikowania oraz zrozumienia drugiej strony. Nie jest mu obce doświadczenie trudności i braku zrozumienia. Wierzymy jednak, że prawda jest silniejsza i ma moc pokonać przeciwności. Takim procesem dialogu kieruje Duch Święty – Dawca Mądrości, na którego powinniśmy się nieustannie otwierać. Dialog kończy się, jeśli miejsce życzliwości zajmie wrogość czy chęć dominacji. Jego zaprzeczeniem jest na przykład kompromis za wszelką cenę, godzący się na odstępstwa od prawdy. Nie wolno bowiem godzić się na łamanie prawdy Bożej nawet kosztem utraty popularności. Św. Paweł w liście  do Tymoteusza przypomina, że: „nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia” (2 Tm 1, 7).   
    Ojciec Święty Jan Paweł II, obok słów, pozostawił nam także przykład takiego dialogu. Pamiętamy choćby międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu (1986) nieustanny dialog z młodzieżą, rozmowy z przywódcami religijnymi, spotkania z dyplomatami niemal wszystkich krajów świata, przemówienia w parlamentach czy organizacjach międzynarodowych, jak chociażby w ONZ. Wszystkie te działania miały swe źródło w ciągłym dialogu Błogosławionego Papieża z Bogiem na modlitwie.
    Nie ulega wątpliwości, że każde spotkanie ludzi stwarza okazję do dialogu. Myślimy tutaj szczególnie o narzeczeństwie i małżeństwie, o spotkaniu w rodzinie, sąsiedztwie i społeczności lokalnej, w miejscu nauki czy pracy, w świecie kultury i mediów, w sferze społecznej czy w debacie politycznej. Ojciec Święty Jan Paweł II przypominał też o dialogu w łonie samego Kościoła. We wspomnianej już adhortacji o pojednaniu i pokucie napisał: „U podstaw owego dialogu z innymi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi, a także innymi religiami, jako warunek jego wiarygodności i skuteczności, winien znaleźć się szczery wysiłek stałego i odnowionego dialogu wewnątrz samego Kościoła katolickiego. Kościół ten jest świadomy (…) istniejących w jego łonie napięć, mogących stać się czynnikami podziału” (RP 25). Przezwyciężenie napięć i konfliktów w Kościele jest możliwe, jeśli człowiek staje wobec słowa Bożego i, odrzucając własne subiektywne zapatrywania, szuka prawdy tam, gdzie się ona znajduje. Źródłem prawdy jest słowo Boże i jego autentyczna interpretacja, podawana przez Magisterium Kościoła. W tym świetle trzeba wsłuchiwać się we wzajemne opinie, wstrzymując się od pospiesznych ocen i sądów.
3. Wpierajmy wspólne dzieło
    Bracia i Siostry! Z radością oczekujemy na bliską już kanonizację Naszego Papieża, który był i jest darem Opatrzności Bożej dla Kościoła. Pragniemy też nadać głębszy wyraz temu wydarzeniu, podejmując wysiłek realizacji Jego wskazań i nauki. Dlatego też za tydzień, podczas XIII Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: Jan Paweł II – Papież Dialogu, będziemy mieli okazję wspomóc także dzieło, które od lat nazywane jest „żywym pomnikiem” Jana Pawła II. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia poprzez stypendia wspiera materialnie i duchowo ponad 2500 stypendystów z całej Polski, pochodzących głównie z rodzin wielodzietnych. Dzięki ofiarności Polaków z kraju i z zagranicy mogą oni realizować swoje marzenia edukacyjne. W duchu wartości, którym służył Błogosławiony Papież, stypendyści pragną dobrze przygotować się do zadań czekających ich w dorosłym życiu. To wielkie i piękne dzieło wszystkich Polaków, bł. Jan Paweł II już za życia określił jako pomnik najbliższy jego sercu. Tym bardziej zachęcamy do wspierania tego dzieła modlitwą, dobrym słowem, cierpieniem i ofiarą. W przyszłą niedzielę, podczas kwesty przy kościołach, na ulicach i w miejscach publicznych, będziemy mogli wesprzeć także materialnie ten wyjątkowy pomnik wdzięczności, budowany Błogosławionemu Papieżowi. Jest to możliwe właśnie dzięki zbiórce w Dzień Papieski, za którą wszystkim serdecznie dziękujemy.
    Na czas przeżywania XIII Dnia Papieskiego udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
obecni na 362. Zebraniu Plenarnym
 Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie
w dniu 21 czerwca 2013 r.


Pogrzeb prof. Maciejewskiego - ewangelizatora Wschodu

Wybitny polonista i żarliwy katechista wędrowny Drogi Neokatechumenalnej prof. Marian Maciejewski (1937 – 2013) został pochowany na lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej. „Wielki głosiciel Chrystusa zmartwychwstałego. Swym życiem i działalnością pociągnął wielu ludzi na drogę wiary” – napisał w odczytanym podczas pogrzebu liście kard. Stanisław Dziwisz.
W archikatedrze na uroczystości zebrało się ponad tysiąc osób z KUL-u oraz z polskich i ukraińskich wspólnot neokatechumenalnych. Kondolencje i listy nadesłało wiele uczelni oraz biskupów z Polski i Ukrainy. Marian Maciejewski zmarł w niedzielę 22 września w konsekwencji nieszczęśliwego upadku.
Marian Maciejewski studia na KUL-u rozpoczął w 1956 roku. Został uczniem prof. Czesława Zgorzelskiego. Z czasem został teoretykiem i historykiem literatury polskiej, wybitnym znawcą i badaczem romantyzmu. W latach 1979-1996 i 2005-2007 kierował Katedrą Literatury Oświecenia i Romantyzmu. Oprócz wykładów na uniwersytecie uczył także literatury kleryków w seminariach duchownych we Włocławku, Lublinie, na Skałce w Krakowie oraz w Kazimierzu Biskupim. Od początku działalności warszawskiego seminarium Redemptoris Mater należał do jego Rady Pastoralnej. Był autorem przełomowych prac na temat romantycznej gawędy, powieści poetyckiej i liryki, redaktorem fundamentalnych opracowań literaturoznawczych. W 1975 roku w Lublinie, jako pierwszym z polskich miast, rozpoczęły się katechezy prowadzone przez włoskich katechistów Drogi Neokatechumenalnej. Prof. Maciejewski zaangażował się w posługę ewangelizacyjną, zwłaszcza za wschodnią granicą. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Jan Niemiec z Kamieńca Podolskiego.