1 września 2013 - Ogłoszenia

 

Ogłoszenia duszpasterskie - 1 września 2013 r. – XXII niedz. zw –  c

 

 



1. Witamy obecnych na dzisiejszej Liturgii: Parafian, Rodaków parafii i Gości. Solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwie.

2. Z uwagi na to, że Ks. Biskup nie mianował dla naszej parafii drugiego ks. wikariusza zmuszeni jesteśmy zachować w niedziele i święta porządek wakacyjny na cały rok i tak Msze św. będą nadal o godz. 7,30; 9,00; 11,00 (suma); 17,00. Na godz. 9,00 prosimy, aby przychodzili gimnazjaliści i młodzież, dzieci ze szkół podstawowych na godz. 11,00.

3. Dziś w pierwszą niedzielę miesiąca taca na cele inwestycyjne w naszej parafii. Dziękujemy za hojniejsze ofiary na tacę przez które wspieramy prowadzone i planowane inwestycje w parafii, zwłaszcza prowadzony aktualnie remont poklasztornego kościoła Św. Michała i planowane na ten rok nowe chodniki i zagospodarowanie otoczenia wokół kościoła parafialnego. Za zrozumienie z góry dziękuję. W minionym tygodniu rozpoczęliśmy zakładanie nowych odgromników kościoła parafialnego. Dotychczasowe założone ponad 20-lat temu były już niesprawne i nie odpowiadające obecnym wymogom. Pociąga to nieplanowany wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Niestety konieczny także z uwagi na ubezpieczenie oraz że w niedługim czasie rozpoczną się prace przy układaniu nowych chodników przy świątyni parafialnej.

4. Prace przy wymianie dachu kościoła poklasztornego trwają ale powstał nowy problem. Zarwał się przegniły strop na zakrystią. Robiony jest dodatkowy projekt, aby otrzymać zgodę od konserwatora zabytków na jego wymianę. To komplikuje nam zaawansowane już prace. Wszystko kosztuje... Opracowywany jest też projekt renowacji elewacji zewnętrznej, planowanej na przyszły rok. Dziękujemy za ofiary składane na ten cel bezpośrednio w kancelarii parafialnej i na konto parafialne. Zachęcamy do ratowania tego XIII-wiecznego zabytku. Trzeba to zrobić i proszę niech wszyscy się jakoś włączają. W minionym tygodniu Rada Powiatu, mimo niespodziewanego sprzeciwu niektórych radnych, przyznała nam 20 tys. dofinansowania za które bardzo dziękujemy. Niestety potrzeby są znacznie większe.  Zachęcam parafian i osoby spoza parafii a mające tutaj rodzinne korzenie i lokalny patriotyzm o wsparcie. Każda ofiara ma znaczenie. Udało się nam sporo zrobić w ostatnich latach. Czy podołamy temu rozpoczętemu dziełu?

5. Dziś – 74 rocznica wybuchu II-wojny światowej. Modlimy się w szczególny sposób na ofiary tej wojny, za naszych rodaków pomordowanych przez hitlerowskich Niemców i sowieckich Rosjan.

6. Dziś Mszami św. rozpoczynamy nowy rok szkolny, g. 9,00 dla gimnazjalistów i młodzieży ZS CKR a o godz. 11,00 dla dzieci szkół podstawowych. Dzieciom, młodzieży i gronu pedagogicznemu życzymy błogosławieństwa Bożego w nowym roku nauki i pracy. Spowiedź na rozpoczęcie roku szkolnego będzie w I-piątek miesiąca. Msze św. w I-piątek o 7.00; 17.00 (dla dzieci szkół podstawowych) i 18.00 (dla gimnazjalistów, młodzieży  i dorosłych).  Okazja do spowiedzi na pół godziny przed mszami św. Przypominamy o praktyce pierwszopiątkowych Komunii św. dla przygotowujących się do bierzmowania w przyszłym roku i dzieciom (zwłaszcza po I-Komunii św.). Jest to także okazja do spowiedzi i Komunii Św. z racji początku roku szkolnego. Rodziców prosimy o zachęcenie swoich dzieci.

7. W I-piątek Msza św. o 18,00 – spotkanie formacyjne dla klas II i III gimnazjum...

8. W przyszłą niedzielę (08 IX) na Mszy św. o godz. 11.00 poświęcenie tornistrów kl. I...

9. W rozpoczynającym się roku szkolnym nie będzie Pierwszej Komunii Świętej. W związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej katechezy do Pierwszej Komunii Świętej będą przystępowały dzieci z trzeciej klasy szkoły podstawowej. Aby dziecko mogło być dopuszczone do Pierwszej Komunii Świętej powinno być odpowiednio przygotowane. Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej obejmuje uczestnictwo dzieci w nauce religii, przyswojenie odpowiedniej wiedzy religijnej oraz systematyczne uczestnictwo dzieci i ich rodziców w niedzielnych Mszach św. i spotkaniach katechezy parafialnej. O terminach katechezy dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i ich rodziców poinformujemy w najbliższym czasie.

10. Wszystkim zaangażowanym w dożynki parafialne i delegacjom z parafii na dożynki diecezjalne serdecznie dziękujemy. Dziś ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze, przedstawiciele naszej parafii są też tam obecni.

11. Dziękujemy p. Teresie Ochmańskiej za dobrze zorganizowany i udany wyjazd do stolicy. Uczestnicy są bardzo zadowoleni.

12. Dziś imieniny obchodzi biskup senior Bronisław Dembowski, zacnego Solenizanta polecamy modlitwom parafian...

13. Jest już w kancelarii kalendarz-terminarz na 2014 rok i można w godz. kancelaryjnych (7,30-8,00; 16,00-17,30) rezerwować terminy mszy św. czy zgłaszać terminy ślubów.

14. Jeszcze raz prośba do wszystkich, którzy mają lub wiedzą kto może mieć stare zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku. Poszukujemy autentycznego zdjęcia ks. Jana Chyliczkowskiego, proboszcza brzeskiego zmarłego w 1902r.  Może być także fotografia zbiorowa. Przygotowywana jest z racji 150-lecia Powstania Styczniowego publikacja poświęcona temu wybitnemu proboszczowi, patriocie i zesłańcowi na Sybir oraz osobom z nim związanym.

15. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb: +Teresy Niewiadomskiej, l.75, z Włocławka, d. parafianki brzeskiej a we wtorek pogrzeb śp. +Walentyny Stannej, l.94, z ul. Obwodowej 15. Wszystkich ostatnio zmarłych parafian i zmarłych z rodzin parafian polecamy Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

16. W zakrystii jest do nabycia prasa katolicka: Przewodnik Katolicki, Cuda i łaski Boże, Nasza Arka i in. oraz lipcowo-sierpniowy numer Siewu Brzeskiego... Materiały do nowego nr Siewu Brzeskiego prosimy do wtorku.

 


Zapowiedzi przedślubne - 01.09.2013 r.
     •    Piotr Jóźwiak, kaw., zam. Łódź ul. Ketlinga 36, par. Bł. Jana XXIII
Izabela Rosińska, panna, zam. Starobrzeska Kolonia 25, par. tut.

 

 

INTENCJE MSZALNE:


Niedziela  –  1 wrzesień 2013 – XXII Niedziela zwykła

  7.30 + Stanisław Chaberski  R19
  9.00 + Bronisław i Genowefa Górnik
11.00 + Wojciech Kowalewski - pg
17.00 + Bronisław Chlebiński (im.) 

Poniedziałek – 2 wrzesień 2013

   7.00  + Helena Afeltowicz – pg   
 18.00  1/ + Jolanta Lewandowska R9 i zm. z rodz. Bukowskich, Kapelińskich i Augustyniaków
           2/ + Jacek Henke - pg
                                                                                                                         
Wtorek –  3 września 2013 –  św. Grzegorza - wspomnienie   
     
     7.00  + Jolanta Jarecka – pg
   18.00  1/ + Bronisława Klóska – pg
             2/ + Izabella Suchomska - pg
            
Środa –  4 wrzesień2013

   7.00  - Dziękczynna za łaski Boże i życzliwych ludzi - int. Elżbiety z Warszawy
 18.00   1/ + Helena Walens – pg
             2/  + Barbara Iżycka - pg

Czwartek – 5 wrzesień 2013

  7.00 1/  + Teodor Nowicki – pg   
         2/  + Barbara Iżycka - pg             
18.00 + Wacław Spryszyński   R5

Piątek – 6 wrzesień 2013                                                            

  7.00 + Maria Szmajda - pg
17.00 + Krystyna Smolińska – pg
18.00 + Janina Ciupalska R10 Stanisława i Władysław Misterscy

Sobota –  7 wrzesień  2013

   7.00  1/. + Halina Chojnacka – pg
           2/. + Henryk Paruzel - pg
16.00 – ślub: Monika Żebrowska i Grzegorz Pałgan
17.30 – ślub: Radosław Ochaj i Magdalena Stefańska
18.00   + Jan Kułakowski R6 Leontyna i Antoni Kułakowscy

Niedziela  –  8  wrzesień 2013 – XXIII Niedziela zwykła – C   

  7.30  - Za Parafian
  9.00  + Regina i Wacław Bretes
11.00  1/ - O Boże bł. dla Anny Ptaszyńskiej w 18 roczn. urodz.
          2/  + Sławomir Walczak R9, Izydor Żydczak
17.00  + Zenona Czerniak  R5

 

 

WYCHOWYWAĆ DO WARTOŚCI - List Pasterski Episkopatu Polski

z okazji III Tygodnia Wychowania  15-21 września 2013 roku

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia,

Kochani Rodzice, Nauczyciele i Wychowawcy,

Droga Młodzieży, Kochane Dzieci!

Jutro w polskich szkołach i przedszkolach rozpocznie się nowy rok szkolny i katechetyczny. W trwającym Roku Wiary po raz kolejny otwieramy nasze serca i umysły na dar wiary. Wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Pomaga odkrywać prawdziwe dobro, ustala prawidłową hierarchię wartości, przenika całe życie człowieka – jak uczy papież Franciszek w encyklice o wierze (por. Lumen fidei 4).

Na początku nowego roku szkolnego, w dniach od 15 do 21 września, będziemy przeżywać III Tydzień Wychowania. Niech to będzie czas wspólnej refleksji, a zwłaszcza wspólnotowej modlitwy o ducha mądrego wychowania w polskich domach i w polskiej szkole. Po uświadomieniu sobie, że wszyscy powinniśmy wychowywać oraz że istotną rolę w wychowaniu odgrywa rodzina, w tym roku pragniemy zwrócić naszą uwagę na konieczność wychowania do wartości. Nie chodzi jednak o jakiekolwiek wartości, ale o te, które są istotne dla rozwoju człowieka, dla jego życia w duchu chrześcijańskim i życia zgodnego z wiarą. Znakiem dzisiejszych czasów jest bowiem zanik przejrzystej hierarchii wartości i upadek autorytetów, których życie weryfikowałoby wyznawane wartości oraz ich hierarchię. Zauważmy, że brak wychowania do podstawowych wartości często prowadzi do utraty sensu i celu życia, do wygodnictwa życiowego, a nawet relatywizmu moralnego.

1. Bóg miłuje pokornych  Tak jak w każdą niedzielę, wsłuchujemy się dziś w słowo Boże. Stawiamy pytanie: co dzisiaj w odczytywanych tekstach mówi do nas Pan Bóg? Podczas liturgii Słowa słyszeliśmy: „Synu, z łagodnością wykonuj swe sprawy, a każdy, kto jest prawy, będzie cię miłował. O ile wielki jesteś, o tyle się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana. Wielka jest bowiem potęga Pana i przez pokornych bywa chwalony” (Syr 3,17). „Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony” (Łk 14, 11).

Słowem, które spaja dzisiejsze teksty biblijne jest POKORA. Chrześcijanin, wierny nauce Ewangelii, powinien każdego dnia coraz bardziej iść drogą pokory. Pokora bowiem to umiejętność patrzenia na siebie w prawdzie.

Człowiek pokorny nie wywyższa się nad innych, a zwłaszcza nie uznaje siebie za centrum świata. Pokora jest przeciwieństwem pychy, czyli przesadnego skupienia na sobie. Drogę pokory otworzył sam Bóg, który w Jezusie Chrystusie wszedł w historię zbawienia jako zwyczajny człowiek. W tym mamy być podobni do Jezusa, który zwracając się do swoich uczniów, mówił: „Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem” (Mt 11,29). Tą drogą podążali później także święci, a wśród nich św. Stanisław Kostka, patron polskiej młodzieży, którego święto będziemy obchodzić w Tygodniu Wychowania.

Pokora nie oznacza, że człowiek ma się czuć osobą mniej wartościową. Przeciwnie – może i powinien on być świadomy swoich możliwości oraz otrzymanych od Boga talentów. Zauważmy, że właśnie pokora jest podstawą budowania bezinteresownych i pozytywnych relacji z drugim człowiekiem, nacechowanych szacunkiem i odpowiedzialnością. Natomiast pycha i koncentrowanie się na sobie nie pozwalają na budowanie takich relacji. Jeśli takie postawy są akceptowane w wychowaniu, to zarówno wychowankowie, jak i wychowawcy skupiają się tylko na swoim sukcesie i nie zauważająwokół siebie innych.

Można dziś dostrzec, że wielu młodych ludzi patrzy w przyszłość z lękiem. Z niepokojem pytają: jak mamy żyć w społeczeństwie, w którym tak wiele jest niesprawiedliwości i cierpienia, w którym nie liczy się prawość i uczciwość? Jak reagować na egoizm i przemoc, które czasem zdają się dominować? Jak nadać swojemu życiu prawdziwy sens? To są właśnie pytania o wartości, czyli o to, co w życiu najważniejsze.

2. Wychowanie do wartości  Kiedy mówimy o wychowaniu do wartości, najczęściej myślimy o wartościach ogólnoludzkich, a rzadziej chrześcijańskich. Życie pokazuje, że obecnie wychowanie skierowane jest przede wszystkim na wartości praktyczne, materialne i sprawiające przyjemność. Wydaje się, że problemem jest również brak zgodności między wartościami deklarowanymi i rzeczywiście przekazywanymi, co wywołuje dezorientację wśród dzieci i młodzieży. Sytuacja taka prowadzi z kolei do wzrostu nieufności, poczucia uczestnictwa w grze pozorów, a w rezultacie do cynizmu i agresji wobec wszelkich przekazów związanych z wartościami. Dotyczy to w pierwszym rzędzie rodziny i szkoły, wobec których oczekiwania są przecież największe, a rozczarowania najbardziej bolesne.

Wśród wartości niezbędnych w życiu chrześcijanina trzeba wskazać – obok pokory – na związane z nią: łagodność, dobroć, cierpliwość, gotowość do wybaczania, wierność, uprzejmość, opanowanie (por. Ga 5,22-24 i Kol 3,12-14). Są one dziś szczególnie zagrożone wszechobecną agresją, brutalnością słów i zachowań, a także bezwzględną walką o własne korzyści, obojętnością na sytuację słabszych, powszechną nieufnością, a nawet wzajemną nienawiścią. Taka sytuacja wymaga od wszystkich środowisk wychowawczych ogromnego wysiłku wychowywania do wartości i postaw chroniących relacje międzyludzkie.

Wychowanie do wartości rozpoczyna się w rodzinie. Ceńmy zatem czas wspólnych rodzinnych spotkań, rozmów, posiłku, wspólnego wypoczywania. Codzienne bycie razem uczy bowiem wzajemnego zrozumienia, zaufania, ofiarnej miłości i prawdziwej przyjaźni. Wspólne przebywanie kształtuje ponadto postawę służby i dobroci gotowej na dzielenie się radością, a jednocześnie odpornej na trudne problemy i emocje. W rodzinie powinniśmy uczyć się zwracaniu do siebie z miłością, szacunkiem i serdecznością.

Ogromne pole do działania w zakresie wychowania do wartości ma szkoła, która powinna wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci. Niezwykle ważne jest, aby szkoła budowała swój program wychowawczy w ścisłym porozumieniu z rodzicami. W programie tym powinny być wyraźnie nazwane i wyjaśnione wartości, na których oparty jest system wychowawczy.

Wobec coraz odważniejszych prób wprowadzania do polskich szkół edukacji seksualnej, sprzecznej z chrześcijańska wizją człowieka, apelujemy do rodziców: czuwajcie nad tym, co szkoła przekazuje waszym dzieciom! Przypominamy, że bez zgody rodziców szkoła nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami lub wprost demoralizujące. Prawo oświatowe mówi wyraźnie o konieczności respektowania przez szkołę publiczną chrześcijańskiego systemu wartości (por. Ustawa o systemie oświaty – preambuła). Powierzając swoje dziecko szkole, rodzice nie powinni zgodzić się na edukację, która byłaby sprzeczna z ich przekonaniami i wyznawanymi wartościami.

Jak zawsze w wychowywaniu do wartości rolę nie do przecenienia pełnią sami wychowawcy. Będąc przykładem i wzorem dla swoich uczniów, muszą być świadomi, że własnym życiem prezentują określony świat wartości. Nauczyciel i wychowawca nie może być neutralny. Nie powinien więc zagubić właściwej hierarchii wartości zarówno w życiu osobisty, jak i zawodowym. Musi być świadkiem wartości, które wyznaje.

3. Pokorna odwaga wiary  Szczególną wartością, w oparciu o którą i do której należy wychowywać młode pokolenie, jest wiara. Wiara jest łaską, a więc niezasłużonym darem Bożym. Domaga się jednak świadomej i wolnej odpowiedzi człowieka. Ten związek wiary z wychowaniem uświadamiamy sobie wyraźnie w trwającym Roku Wiary. Wyznawanie wiary przejawia się w odważnym i mężnym stawaniu w obronie wartości z niej wypływających. Chodzi o obronę wartości chrześcijańskich, coraz częściej eliminowanych z życia publicznego, a zwłaszcza chrześcijańskiej wizji miłości, małżeństwa i rodziny.

Wiara potrzebuje również pokory prowadzącej do przekonania, że na Bogu, jako fundamencie, mamy budować nasze życie. Niech zatem pokora będzie podstawą wychowania do wartości. Jest ona dlatego tak ważna, że Bóg gotów jest dać wszystko człowiekowi, który jest świadomy własnej niewystarczalności i słabości. Wiara i ufność pokładana w Bogu, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, niech więc przenikają nasze życie oparte na chrześcijańskich wartościach.

ZakończenieZachęcamy wszystkie środowiska wychowawcze do włączenia się we wspólne przeżywanie III Tygodnia Wychowania. Zaproszenie to kierujemy do rodziców, duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców, do osób odpowiedzialnych za kształt edukacji, do samorządowców i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy na wychowaniu przyszłych pokoleń Polaków. Niech Maryja, pokorna Służebnica Pańska, uczy nas wiary i pokory w poszukiwaniu tego, co najważniejsze; niech uczy mądrości i pomaga otwierać się na „wielkie rzeczy”, jakie Bóg czyni dla nas i przez nas.

Na nowy rok pracy wychowawczej i kolejny Tydzień Wychowania udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi obecni na 362. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, Kraków 21 czerwca 2013 r.